poniedziałek, 7 września 2015

Jak dużo czasu trzeba poświęcić na naukę języka obcego?

Półki księgarskie uginają się od kursów językowych, które zachwalają swoje walory, zapewniając, że wystarczy 10 lub 15 minut dziennie, aby z ich pomocą opanować biegle język obcy. Chciałbym się dzisiaj zastanowić, czy to prawda? Czy kwadrans każdego dnia wystarczy, aby nauczyć się swobodnie mówić w języku obcym.

Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na fakt, że młodzież szkolna uczy się języka obcego przez wiele lat, czasem nawet kilkanaście. Efekty nauki nie są jednak zachwycające. Bardzo niewielu młodych ludzi potrafi płynnie wysławiać się w jakimś języku obcym, jeśli swoją edukację ograniczyli tylko do zajęć szkolnym.

W czym rzecz? Chodzi mianowicie o to, że aby nauka języka obcego była skuteczna, muszą być spełnione trzy warunki: uczeń musi mieć motywację do nauki, czas do nauki, i musi zastosować odpowiednią metodę nauki.

Skupmy się więc na "czasie". To właśnie niedostateczna ilość czasu, jaką przeznaczamy na naukę, jest głównym powodem niepowodzeń w nauce języka obcego. Nauka języka obcego obejmuje bowiem nie tylko ciągłe przyswajanie nowych wiadomości, ale przede wszystkim nieustanne powtarzanie. Do tego dochodzą ćwiczenia zmierzające do nabycia umiejętności automatycznego zastosowania wiedzy.

Musimy też pamiętać, że język funkcjonuje na wielu płaszczyznach: mówionej (mówienie i rozumienie języka mówionego), pisanej (pisanie i czytanie). Aby móc powiedzieć, że umiemy jakiś język obcy, musimy umieć w nim mówić, pisać, czytać i musimy rozumieć to, co inni mówią do nas. Każda z tych funkcjonalności wymaga od nas czasu i wysiłku.

Studenci filologii obcych, aby osiągnąć poziom C1 po pięciu latach intensywnej nauki, zmagają się z językiem, wykonując bardzo ciężką pracę, aby osiągnąć ten poziom. Wróćmy zatem do pytania: czy 15 minut po pracy naprawdę wystarczy, aby posługiwać się językiem biegle?

Odpowiedź jest prosta: nie. Nie wystarczy ani 15 minut, ani 30. W ten sposób możemy nauczyć się co najwyżej języka na potrzeby turystyczne: jak zamówić pizzę, kupić bilet na autobus itp. Jednakże, aby znać język biegle, to znaczy, aby czytać literaturę, oglądać filmy w oryginale, móc napisać krótki esej, prowadzić swobodną konwersację na dowolny temat, wówczas musimy poświęcić na naukę cały swój czas. Oznacza to, że język musi stać się najważniejszą częścią naszego życia, musimy się nim otoczyć, myśleć w nim, czytać non-stop książki obcojęzyczne, tłumaczyć słowa piosenek i uczyć się ich na pamięć, konwersować około godziny dziennie, codzienne zapiski i notatki zapisywać w tym właśnie języku. Dopiero wówczas język stanie się częścią naszego życia i nas samych.

Dlatego nauka języka obcego jest przeznaczona nie dla ludzi wybitnie zdolnych, ale dla ludzi zdeterminowanych.

Rozczarowałem Cię? Trudno. Jeśli chcesz dalej wierzyć reklamom szkół językowych, wolno Ci. Licz się jednak z faktem, że nigdy nie poznasz języka lepiej, niż jest to konieczne do zamówienia taksówki. Jeśli twoje ambicje sięgają dalej - przygotuj się na ciężką harówkę każdego dnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz