wtorek, 3 marca 2015

Jaki słownik angielsko-angielski lub angielsko-polski?

Na początku nauki zwykle wystarczy nam słowniczek polekcyjny lub niewielki, często przypadkowo wybrany słownik dla początkujących. Kiedy jednak osiągniemy pewien poziom w nauce języka, a następnie i zaczynamy sięgać po coraz trudniejsze teksty, książki, czasopisma, a także próbujemy pisać coraz trudniejsze teksty, wówczas zaczynamy zastanawiać się nad zakupem bardziej profesjonalnego słownika, który spełniałby nasze oczekiwania przez najbliższe lata.

W tym artykule chciałbym dokonać przeglądu najpopularniejszych słowników, aby pomóc ci w podjęciu właściwej decyzji.

Przede wszystkim wszystkie słowniki dostępne na rynku można by podzielić na dwie zasadnicze grupy:
- słowniki dwujęzyczne: w tych słownikach obok hasła angielskiego znajdziesz znaczenie słowa i przykłady jego użycia
- słowniki jednojęzyczne: w tych słownikach obok hasła angielskiego znajdziesz wyjaśnienie znaczenia w języku angielskim oraz przykłady użycia.
- słoniki mieszane: tutaj znajdziesz obok hasła wyjaśnienie słowa w języku angielskim, przykłady jego użycia oraz znaczenie w języku polskim.

Słowniki jednojęzyczne przeznaczone są wyłącznie dla zaawansowanych uczących się języka, powiedzmy od poziomu B2- w górę, z uwagi na fakt, że wszystkie definicje znaczenia słowa są w języku obcym. Oznacza to, że aby zrozumieć definicję znaczenia, twoja znajomość języka powinna być już dobrze ugruntowana.

Osobiście nie znoszę słowników dwujęzycznych. Podanie znaczenia i nielicznych przykładów użycia słowa jest dla mnie nie wystarczające. Aby w pełni zrozumieć odcień znaczeniowy hasła, potrzebuję zapoznać się z obszerną definicją tego słowa oraz przeczytać liczne przykłady użycia. To gwarantują mi tylko dobre słowniki jednojęzyczne. Pewnym kompromisem dla początkujących są słowniki mieszane. I tu można polecić:

Słowniki mieszane dla początkujących i średniozaawansowanych

Najpopularniejszym i chyba najlepszym słownikiem mieszanym na rynku polskim, który łączy zalety słownika jednojęzycznego i dwujęzycznego jest Oxford Wordpower. Obok hasła angielskiego podaje on definicję hasła po angielsku, przykłady użycia oraz odpowiednik polski. Słowa najbardziej powszechne są oznaczone gwiazdką, aby zwrócić naszą uwagę, że warto je sobie przyswoić. Dodatkowo podana jest wymowa słowa za pomocą symboli IPA.
Równie popularnym słownikiem tego typu jest Słownik Współczesny Longman.

Słowniki jednojęzyczne dla średniozaawansowanych i zaawansowanych

Jeśli przyłożysz się do nauki angielskiego i zaczniesz czytać trudniejsze książki, szybko przekonasz się, że słownik ten nie jest wystarczający. Coraz częściej będziesz natrafiał na słowa, których znaczenia nie znajdziesz np. w słoniki Oxford Wordpower. Będziesz musiał zatem zaopatrzyć się w większy słownik. Jeśli wybór padnie na słownik jednojęzyczny dla zaawansowanych, wówczas możliwości jest kilka, z czego najbardziej sensowne wydają się trzy:

- Oxford Advanced Learner's Dictionary
- Longman Dictionary of Contemporary English
- Cambridge Advanced Learner's Dictionary

Słowniki dwujęzyczne dla zaawansowanych

Jest jednak pewna kategoria osób, które nie cierpią słowników jednojęzycznych, z uwagi na fakt, że w przypadku niektórych słów, na przykład gatunków zwierząt, nigdy nie mają absolutnej pewności, jaki jest polski odpowiednik szukanego hasła. Te osoby powinny sięgnąć po słownik jednojęzyczny dla zaawansowanych. Na rynku dostępne są dwa słowniki tego typu, które moim zdaniem są godne uwagi:

- Wielki słownik angielsko-polski PWN-Oxford
- Słownik Fundacji Kościuszkowskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz