poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Najlepszy podręcznik do nauki języka niemieckiego

Dzisiaj chciałbym zastanowić się, które podręczniki można by polecić osobie uczącej się języka niemieckiego. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wieku, poziomu zaangażowanie i trybu nauki (samodzielna czy w grupie). Poczyńmy jednak pewne założenie wstępne. Chodzi mi o naukę samodzielną (jeśli uczysz się w grupie, to materiały wybierze i tak nauczyciel), jesteś raczej osobą dorosłą lub zbliżającą się do dorosłości. W tej sytuacji polecam podręczniki:

Stanisław Bęza, Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego
Od lat niekwestionowany lider, jeśli chodzi o materiały do powtarzania i utrwalania gramatyki niemieckiej. Książka przeznaczona dla osób na poziomie średniozaawansowanym. Wolna od błędów, kompleksowa, trudna. Daje bardzo solidne podstawy, ugruntowuje znajomość gramatyki.


Jeśli ktoś lubi tradycyjne, kolorowe podręczniki, używane zwykle na kursach, to jednym z wiodących jest:

Alles klar
Podręcznik znany i ceniony od lat. Przemyślany i uporządkowany. Przeznaczony dla polskiego odbiorcy. Bez wątpienia jeden z najlepszych i najchętniej wybieranych.

Podręczniki wydawnictwa Wiedza Powszechna
Jeśli ktoś nie lubi kolorowych podręczników, skazany jest na samouczki Wiedzy Powszechnej. Generalnie jest to dobre i zachwalane przeze mnie wydawnictwo. W przypadku podręczników do języka niemieckiego, wydają mi się one słabsze niż do włoskiego (rewelacja) czy hiszpańskiego (super). Ale nauczyć się da.

Assimil
Tradycyjnie też polecam naukę metodą Assimil, zwłaszcza jeśli ktoś nie lubi zakuwać słówek, lubi dużo nagrań audio, i nie przepada za gramatyką. Z pewnością kurs taki nie jest wystarczający, ale daje pewne podstawy na początku nauki. Więcej o kursach Assimil możesz przeczytać w tym artykule:
Moja opinia o kursach Assimil

Jeśli natomiast szukasz nauczyciela, który pomoże Ci w języku bez względu na poziom, jaki reprezentujesz, to polecam tę osobę, nauczającą w przystępnej cenie przez Skype:
http://www.igitur.pl/niemiecki

4 komentarze:

 1. z wiedzy powszechnej sa podrecznki do niemieckiego i to sporo. mówimy po niemiecku czochralskiego. niemiecki dla początkujących antoni nikiel. podręczniki leona leszka szkututnika jak np. deutsch mein neues hobby , in deutsch erlebt deutsch interessant . kiedys fajnym podrecznikiem ze starych ksiazek była 2 czesciowa książka ze słonikiem na okładce anfang und fortschritt . ale zacząłbym ( dla zupełnie niekumatych ) od samouczka wierzbickiej i rynkowskiej - samouczek jezyka niemieckiego. zrozumie nawet zupełny tuman. i cała jest seria podrecznikow współczesnych .ciekawe tez podreczniki do niemieckiego to (przy lekkich podstawach to ) deutsch im buro , podreczniki pani sławomiry kołsut . bęzy - deutsch deine chance i oczywiscie pani agnieszki drummer . jest w czym wybierac naprawde.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Panem Przemysławem i przedmówcą: książki Wiedzy Powszechnej do języków obcych, w tym niemieckiego, są znakomite. Problem z tymi starszymi polega na tym, że o ile można je upolować dosyć często na aukcjach w internecie, to jest problem ze zdobyciem nagrań do nich, a jeśli już są, to bardzo drogie. Gdyby ktoś dysponował nagraniami do "In Deutsch erlebt" lub "Deutsch kreativ" Szkutnika,"Sprechen Sie deutsch?" Szaroty, "Sprecht mit uns, lernt mit uns" Czochralskiego i Hohle, "Język niemiecki dla początkujących" Nikiela lub "Gute Reise" Heinemanna, to proszę do mnie pisać na adres: memo.box@wp.pl. (Poszukuję też nagrań do starych książek Igora Wu-Jota oraz Wasilewskiej i Karolaka z rosyjskiego tegoż wydawnictwa jakby co ;) Pozdrawiam autora bloga i z góry dzięki :)
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmowałbym się zbytnio brakiem nagrań. Ja zawsze realizuje dwa kursy: Assimil - aby się porządnie osłuchać z językiem, Wiedzy Powszechnej - aby nauczyć się słownictwa i gramatyki.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń