poniedziałek, 22 września 2014

Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Choć poruszam różne tematy dotyczące nauki języków ogólnie, to szczególną wagę przywiązuję do nauki języka hiszpańskiego. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, czy warto uczyć się hiszpańskiego.

Hiszpańskiego warto uczyć się, podobnie jak każdego innego języka (zob.: Dlaczego warto uczyć się języków obcych? ). Jednakże w przypadku tego konkretnego języka zmotywować powinny nas dodatkowo następujące fakty:

1. Rosnąca liczba rodowitych mówców.
W chwili gdy Europa przeżywa kryzys demograficzny, a liczba ludności wielu krajów spada, Ameryka Południowa rozwija się liczebnie w niebywałym wprost tempie. W chwili obecnej liczba osób posługujących się językiem hiszpańskim jako ojczystym to około 350 milionów, co daje hiszpańskiemu drugie miejsce na świecie wśród języków indoeuropejskich (zob.: Ranking języków wg liczby użytkowników ). Tendencja jest jednak rosnąca. Pamiętaj również, że hiszpański jest językiem urzędowym w 21 państwach.

2. Rosnąca liczba uczących się.
Również liczba uczących się hiszpańskiego wzrasta. I to nie tylko w krajach, gdzie istnieje długa tradycja nauczania języka hiszpańskiego, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, ale również w tak egzotycznych krajach jak Chiny. W Polsce lawinowo przybywa chętnych do nauki hiszpańskiego, podczas gdy liczba amatorów takich języków jak francuski czy angielski od lat systematycznie spada.

3. Przyrost stron internetowych w języku hiszpańskim jest oszałamiający.
W chwili narodzin Internetu był on zdominowany prawie w całości przez język angielski. W latach 2001-2011 liczba użytkowników hispanojęzycznych w Internecie wzrosła o ponad 800%, podczas gdy liczba użytkowników anglojęzycznych potroiła się. W chwili obecnej zasoby Internetu w języku angielskim to około 50%, zaś strony hiszpańskojęzyczne stanowią około 5% treści w sieci web. (zob.: Zasoby Internetu (ang). )

4. Wzrastająca liczba ogłoszeń o pracę.
Media podają, że około 40% posad w centrach outsourcingowych zlokalizowanych w Polsce wymaga znajomości hiszpańskiego.

5. Stosunkowo łatwa przyswajalność dla Polaków.
Jeśli wielokrotnie zaczynałeś naukę angielskiego, jednak trudność tego języka zrażała cię po pewnym czasie, mam dla ciebie informację: angielski mimo pozornej łatwości na początkowym etapie uczenia się, jest w istocie językiem bardzo trudnym. Trudność ta wynika z zasadniczych różnic tak w fonetyce jak i w składni języków angielskiego i polskiego. Pod tym względem hiszpański jest dla Polaków o wiele przyjaźniejszy. Choć nauka każdego języka wymaga ogromnego nakładu pracy, to jednak Polacy mają naturalne predyspozycje do tego, aby w dość krótkim czasie i w miarę bezboleśnie przyswoić sobie hiszpański przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym.

6. Atrakcyjność kulturalna.
Nie tylko względy praktyczne przesądzają o wyborze języka obcego do nauki. Nauka języka pociąga za sobą konieczność spędzenia setek godzin na nauce, i trudno sobie wyobrazić, byśmy mogli ślęczeć nad językiem, który nam się nie podoba lub w którym trudno znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. Hiszpański pod tym względem nas z pewnością nie zawiedzie. W Polsce bez trudu kupimy książki w języku hiszpańskim, podobnie z łatwością znajdziemy interesujący film do obejrzenia. Kultura krajów hispanojęzycznych jest bogata i atrakcyjna. Bez wątpienia ubogacimy naszą osobowość poznając ją.

7. Spójrz na Stany Zjednoczone.
Kryzys demograficzny dotknął również anglosaksońską część ludności Stanów Zjednoczonych, przy jednoczesnym wzroście liczby ludności latynoskiej. W rezultacie w niektórych stanach już połowa mieszkańców mówi w domu po hiszpańsku. Więcej na ten temat tutaj: Hiszpański w USA . Niektórzy szacują, że około roku 2050 hiszpański będzie językiem dominujących w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę dominującą rolę USA w ekonomii światowej, fakt ten jest znaczący.

Powyższych argumentów nie traktuj jako wyroczni. Przy wyborze języka weź pod uwagę ewentualność, że liczba ogłoszeń o pracę spadnie, trendy demograficzne się odwrócą, a hiszpański znudzi ci się na tyle, że nie będziesz mógł na niego patrzeć. W chwili obecnej hiszpańskim z całą pewnością jest językiem bardzo obiecującym i bardzo atrakcyjnym. Trudno jednak prognozować, co będzie za 15 czy 20 lat. Podejmij więc decyzję samodzielnie, a powyższe punkty niech stanowią dla ciebie drogowskaz.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz