poniedziałek, 15 września 2014

Jakiego języka warto się uczyć?

Jakiego języka warto się nauczyć? Czy opłaca się uczyć języka takiego a takiego? Które języki warto znać? - fora internetowe są pełne tego typu pytań. Ale czy w ogóle można udzielić sensownej odpowiedzi na to pytanie? Myślę, że tak:

1. Względy osobiste.
Przede wszystkim powinieneś sobie zadać pytanie, czy są jakieś względy natury osobistej, które skłaniają cię do nauki konkretnego języka. Jeśli na przykład planujesz emigrację zarobkową do Irlandii, oczywistym jest, że powinieneś rozpocząć intensywną naukę języka angielskiego. A może poznałeś piękną dziewczynę we Francji? Tym razem wybór powinien paść na francuski.
Jeśli jednak ani sytuacja osobista, ani miejsce zamieszkania, ani wykonywany przez ciebie zawód nie determinuje tego, którego języka warto się uczyć, możesz zapoznać się z kolejnymi punktami niniejszego artykułu.

2. Duże języki światowe.
Uważam, że każdy przeciętnie inteligentny i wykształcony człowiek powinien znać przynajmniej jeden język obcy. Jak już się rzekło, jeśli nie mamy szczególnego interesu osobistego, aby nauczyć się na przykład bułgarskiego, powinien to być któryś z wielkich języków światowych. W chwili obecnej oficjalnymi językami ONZ są: język arabski, język chiński, język angielski, język francuski, język rosyjski i język hiszpański. Dodatkowo można uznać, że językami o szczególnie rozwiniętej literaturze, mającej wpływ na kulturę światową mają: język włoski, niemiecki i portugalski.
Dzięki nauczeniu się jednego z głównych języków mających charakter międzynarodowy, otrzymasz dostęp do rozległej wiedzy, klucz do kultury narodów, które nimi się posługują, usprawnisz swoją komunikację podczas wyjazdów turystycznych. Dodatkową zdobędziesz narzędzia oraz doświadczenie, aby przystąpić do nauki kolejnych języków.
Pamiętaj, że lepiej znać jeden język dobrze niż dwa pobieżnie. Należy również pamiętać, że nie wystarczy się języka nauczyć, ale trzeba jeszcze zdobytą wiedzę utrzymać. Dlatego każdy język obcy wymaga, aby poświęcić mu znaczną ilość czasu każdego dnia. Już opanowanie jednego języka obcego wymaga ogromnego wysiłku i niemałego poświęcenia. Jeśli jednak masz zdolności językowe i odkrywasz w sobie potencjał do tego, aby opanować więcej niż jeden język obcy, zapoznaj się z punktem kolejnym.

3. Języki niszowe i egzotyczne.
Jeśli opanowałeś w zadowalającym stopniu jakiś język o znacznej liczbie rodowitych mówców, to znaczy opanowałeś go w takim zakresie, że możesz swobodnie czytać książki w tym języku, oglądać filmy i komunikować się przynajmniej w ograniczonym stopniu, możesz przystąpić do nauki innego popularnego języka lub zastanowić się nad nauką języka niszowego lub egzotycznego.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby znając język angielski uczyć się niemieckiego. Dla niektórych jednak połączenie takie wyda się nudne i w niewielkim stopniu rozwijające. Dlatego osoby znające jeden język popularny sięgają często po takie języki jak węgierski, fiński, norweski, tajski. W ten sposób zyskują bardzo unikalne kompetencje, cenione czasem na rynku pracy, a jednocześnie dostęp do fascynujących narodów i ich kultur.
Przy wyborze języka niszowego należy jednak zachować umiar. Trzeba realnie ocenić swoje szanse na nauczenie się go w rozsądnym okresie czasu, a także zbadać dostęp do materiałów. Jeśli bowiem nie jesteś w stanie kupić podręcznika do języka jakiegoś plemienia afrykańskiego lub nie ma w pobliżu ciebie nikogo, kto nauczyłby cię pisma perskiego, a sam tego nie jesteś w stanie zrobić, zmień swój wybór na język bardziej przystępny.

4. Raczej nie kieruj się modą.
I jeszcze jedno: przy wyborze języka raczej nie kieruj się modą. Co pewien czas nastaje moda na naukę takiego czy innego języka, i wielu ludzi owczym pędem rozpoczynają jego naukę, licząc na rozwój kariery oraz wzrost dochodów. Problem polega na tym, że aby móc pochwalić się dobrą znajomością języka obcego, musimy oddać się mu na wiele lat przez wiele godzin tygodniowo. Trudno będzie to osiągnąć, jeśli jedyną motywacją jest żądza pieniądza lub wybory innych ludzi.
Poza tym moda ma to do siebie, że szybko przemija. W rezultacie możemy się rozczarować, gdy moda na język przeminie, lub popyt na specjalistów władających konkretnym językiem skończy się. Jeśli bowiem nauka nie była podparta osobistymi zainteresowaniami, wówczas możemy uznać wysiłek włożony w naukę za stracony.
W chwili pisania niniejszego artykułu media donoszą np. o rosnącej popularności języków skandynawskich. Wiele osób mamionych wysokimi zarobkami i wizją świetlanej kariery decyduje się na ich naukę. Czy ktoś jednak jest w stanie ci zagwarantować, że za trzy albo pięć lat podobny trend się utrzyma? Dlatego uważam, że dokonując wyboru języka, nie należy kierować się modą.

5. Uwzględnij swoje zainteresowania.
Nauka języka obcego to żmudny proces. Aby swobodnie czytać książki, bezbłędnie pisać i płynnie się wysławiać, będziesz musiał spędzać każdego dnia przynajmniej godzinę na nauce języka. Ważnym czynnikiem, który może przyczynić się do łatwości przyswajania wiedzy, może okazać się to, że po prostu polubisz język, którego się uczysz. Uczyń naukę języka swoim hobby, a trud szybko zmieni się w przyjemność, a praca w odpoczynek. Jeśli więc zafascynował cię jakiś kraj podczas wakacyjnej podróży i nie możesz oderwać się od książek i filmów na jego temat, a dodatkowo melodia języka, w którym się tam mówi, wywołuje u ciebie uczucie motylków w brzuchu - nie wahaj się! Wykorzystaj szansę i poprzez swoją pasję naucz się czegoś pożytecznego, czegoś, co być może otworzy wiele drzwi w twoim życiu.

---
Jeśli zainteresował cię powyższy artykuł, zostaw miły komentarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz