wtorek, 23 września 2014

Najlepszy podręcznik do hiszpańskiego

Jeśli planujesz rozpocząć naukę języka hiszpańskiego, będzie potrzebny ci jakiś podręcznik. I tu zaczynają się schody, rynek bowiem nas nie rozpieszcza nadmiarem udanych książek. Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz się uczył hiszpańskiego samodzielnie, czy z pomocą nauczyciela. Jeśli wybierzesz naukę z nauczycielem, z pewnością poleci on jakąś wartościową pozycję. W chwili obecnej dostępnych jest na rynku polskim kilka kolorowych podręczników do pracy w grupie pod kierunkiem lektora. Nie różnią się one zasadniczo od podręczników tego typu do innych języków, czyli na przykład tych, z jakimi zetknąłeś się na lekcjach angielskiego.

Co jednak, jeśli planujesz naukę samodzielną? Tu sprawa jest trudniejsza. Współczesne, kolorowe podręczniki nie nadają się do samodzielnej nauki. Są zbyt chaotyczne, nie posiadają słownika i komentarza gramatycznego. Do ćwiczeń najczęściej nie ma klucza, za pomocą którego mógłbyś sprawdzić poprawność wykonanych przez siebie zadań. Podręczniki tego typu nie mają samoukowi zbyt wiele do zaoferowania, no może trochę zdjęć z ładnymi, uśmiechniętymi, młodymi ludźmi.

Jakie podręczniki polecam. Oto one:

1. Oskar Perlin, Język hiszpański dla początkujących
Podręcznik wydany przez Wiedzę Powszechną (http://wiedza.pl/pl/p/Jezyk-hiszpanski-dla-poczatkujacych-CD/317). Jak dla mnie zdecydowany faworyt. Dobry komentarz gramatyczny, stopniową wprowadzający w coraz to trudniejsze zagadnienia. Dobre i liczne ćwiczenia, klucz. Podręcznik obecny na rynku od dziesięcioleci, wydany w starym stylu, czarnobiały, prawie bez ilustracji. Jego gruntowne przerobienie daje bardzo solidne podstawy do dalszej nauki.
Wadą podręcznika są archaiczne teksty. Po przerobieniu 10 pierwszych lekcji będziesz wiedział, jak jest po hiszpańsku "robotnik", "fabryka" itp., ale nie będziesz umiał powiedzieć ani "dzień dobry", ani się przedstawić. Jeśli jednak nie szukasz rozmówek na weekendowy wypad do Barcelony, ale pragniesz związać się z hiszpańskim na dłużej, nie wahaj się - kup ten właśnie podręcznik i przerób go dokładnie dwa-trzy razy.

2. Anna Wawrykowicz, Espanol de pe a pa
Podręcznik dużo nowocześniejszy niż poprzednio omówiony, z ładnymi ilustracjami, zdjęciami. W chwili obecnej (2014 rok) dostępny w antykwariatach i na allegro. Uporządkowany z ciekawym słownictwem. Dobre ćwiczenia. Bardziej chaotyczny od Perlina, ale mimo wszystko uporządkowany w porównaniu z wydawnictwami importowanymi. Polecam tym, dla których "komunistyczny" Perlin jest nie do zniesienia.

Po opanowaniu podstaw, będziesz mógł kontynuować naukę, np. korzystając z:

3. Ewa Barkowiak, Espanol. Repetytorium tematyczno-leksykalne
Ze znanej serii wydawnictwa Wagros: http://wagros.com.pl/hiszpanski-c-67/?zenid=18eedfbfb2b4a8f9ae07645c7d27b9cb . Pozwala na poznanie kluczowego słownictwa i zwrotów do poziomu B1/B2.

A co potem? Potem czytaj książki, gazety, strony internetowe, oglądaj filmy. Załóż sobie zeszyt, do którego będziesz wypisywał nowe słowa i zwroty. Wertuj go, wracaj do niego cały czas.

Jeśli powyższe zestawienie okazało się dla ciebie pomocne, zostaw miły komentarz.

4 komentarze:

 1. Ten post powstał bardzo dawno, ja jednak postanowiłam go skomentować :) dziękuję za informację, są dla mnie bardzo przydatne! super post! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. nie tak znowu dawno :) tez uwazam ze przydatny, czas na nauke ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że ktoś zrobił taką listę :D
  Ja ze swojej strony dodałabym tylko gramatykę języka hiszpańskiego Małgorzaty Cybulskiej-Janczew i Jacka Perlina z PWNu

  OdpowiedzUsuń
 4. dziękuje, dla mnie te informacje też są super!

  OdpowiedzUsuń