sobota, 27 września 2014

Najlepszy podręcznik do nauki języka angelskiego

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorakich podręczników do nauki języka angielskiego. Wśród nich znajdziemy nic nie warte rozmówki, z których nawet weekendowy turysta nie będzie w stanie zrobić pożytku, kosmicznie drogie wydawnictwa importowane, z całą masą kolorowych zdjęć, wreszcie podręczniki tradycyjne.

Co wybrać? Jeśli dopiero co zapisałeś się na kurs języka angielskiego, zapewne polecony ci zostanie jeden z owych drogich, importowanych podręczników. Będzie on chaotyczny, przepełniony ilustracjami, pozbawiony komentarza, słowniczka i klucza do ćwiczeń. Podręcznik ten będzie przydatny dla lektora w czasie prowadzonych przez niego zajęć i zupełnie bezużyteczny dla ciebie, jeśli chodzi o samodzielną naukę. Ale cóż, skoro zapisałeś się na kurs, nie masz wyboru.

Jeśli jednak jesteś i zamierzasz pozostać samoukiem, rozważ następujące wydawnictwo:

Irena Dobrzycka, Bronisław Kopczyński
Język angielski dla początkujących

oraz kontynuację tego podręcznika, czyli Język angielski dla zaawansowanych.

Podręcznik składa się z około pięćdziesięciu lekcji, w których stopniowo autor wprowadza coraz trudniejsze słownictwo i konstrukcje gramatyczne. Świetny komentarz gramatyczny, świetne ćwiczenia, klucz do ćwiczeń, przemyślane teksty, doskonały dobór słownictwa oraz idiomów - to wszystko sprawia, że przez wielu językoznawców oraz metodyków nauczania, podręcznik ten został uznany za najlepszy na rynku.

Podręcznik w dalszym ciągu jest wznawiany przez wydawnictwo Wiedza Powszechna i kosztuje około 50 złotych (rok 2014). Ja swój egzemplarz kupiłem w internetowym antykwariacie za 9 złotych.

Uważam, że jeśli kolorowa szata graficzna nie jest dla ciebie czynnikiem decydującym przy wyborze podręcznika, wówczas z pewnością Język angielski dla początkujących nie zawiedzie cię. Rzetelne przerobienie tego podręcznika daje naprawdę solidne podstawy do dalszej nauki.

6 komentarzy:

 1. A co powiecie o Angielski w 3 miesiące dla początkujących dr Krzyrzanowskiego i Jego metodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oceniam pozytywnie. Metodę tę stosowałbym równolegle z innym podręcznikiem zorientowanym na nauczanie gramatyki, np. podręcznik Dobrzyckiej wydany niegdyś przez Wiedzę Powszechną.

   Usuń
  2. Z pewnością kurs Krzyrzanowskiego przyczyni się do: poprawy rozumienia ze słuchu oraz płynności w mówieniu. Nastąpi też rozwój słownictwa, choć tutaj preferuję czytanie książek o tematyce zgodnej z naszymi zainteresowaniami.

   Usuń
 2. A co sądzi Pan o metodzie Red Point? Podobno jest dobra dla samouków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Metoda dobra, ale czy najlepsza? Osobiście nie do końca lubię metody poprzez naukę tzw. patterns- zdań wzorcowych, ponieważ zdania te są zwykle idiotyczne. Np. "Psy, które dużo szczekają, rzadko gryzą." Osobiście wolałbym przerobić szybko 1 podręcznik, np. Wiedzy Powszechnej lub Assimila, a potem czytać, czytać, czytać. Należy czytać książki, które są interesujące dla nas. Po jakimś czasie można pisać, korespondować, uczyć się na pamięć całych wypowiedzi, które są interesujące dla nas i nas dotyczą. Podręcznik daje jedynie podstawy. Języka uczymy się poprzez jego używanie w realnych sytuacjach lub wchłanianie treści ciekawej i nas bezpośrednio dotyczącej.

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Blog jest rewelacyjny. Porusza Pan realne problemy, które towarzyszą nauce, w moim przypadku j.angielskiego.
  I podoba mi się 'twarda' mowa, bez słodzenia, bo nauka to naprawdę ciężka praca i na lata.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń